👤

VA ROG ESTE URGENT : DETERMINATI FORMULA MOLECULARA A SUBSTANTEI CU FORMULA PROCENTUALA 40% C 6.66 % H  SI 53.33 % o SI CARE ARE 2 ATOMI DE O IN MOLECULA!.MULTUMESC!

Răspuns :

C : [tex] \frac{40}{12} [/tex] = 3,33
H : [tex] \frac{6.66}{1} [/tex] = 6,66
O : [tex] \frac{53.33}{16} [/tex] = 3,33
Impartim totul la 3,33
C: [tex] \frac{3,33}{3,33.} [/tex] = 1
H: [tex] \frac{6.66}{3.33} [/tex] = 2
O: [tex] \frac{3,33}{3,33} [/tex] = 1
Formula moleculara : CH2O
Deoarece are 2 atomi de O in molecula => Formula moleculara : C2H4O2