👤

Acidul clorhidric se  obtine in laborator  prin incalzirea clorurii  de sodiu  cu o solutie de acid sulfuric  concentrat.Din 134 g  clorura de sodiu  se formeaza  109,5 g acid clorhidric.Care este randamentul reactiei chimice ??

Răspuns :

Cu semnul "*" notez inmultirea, iar cu semnul "/' notez linia de fractie..

Deci voi rezolva problema, dupa cum spui tu, cu masa NaCl = 234 g.

Mase molare: pentru NaCl este 1*23 + 1*35,5 = 58,5(g/mol); pentru HCl este 1*1 + 1*35,5 = 36,5(g/mol).
Ecuatia reactiei chimice este:

2NaCl  +  H2SO4  =  Na2SO4  +  2HCl

Sa calculam ce masa de HCl rezulta teoretic din 234 g NaCl.

Daca din 2*58,5 g NaCl rezulta 2*36,5 g HCl
Atunci din 234 g NaCl vor rezulta x g HCl

x = 234*2*36,5/(2*58,5) = 146(g HCl).
Aceasta(146 g HCl) este masa teoretica de HCl.

Insa practic se obtin doar 109,5 g HCl

Deci randamentul reactiei chimice eta este, pentru HCl(ca produs de reactie):

eta = 100*masa practica/masa teoretica= 100*109,5/146 = 75.

Deci eta% = 75%.




Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari