Răspuns :
Cu semnul "*' notez inmultirea.
Masa unui mol de atomi de Al este 27 g/mol.
Stim ca valenta Al este 3, deci un atom de Al are trei electroni de valenta.
Sa vedem mai intai cati atomi de Al se gasesc in 81 g Al.
Stim ca intr-un mol de atomi se gasesc un numar de atomi egal cu numarul lui Avogadro, adica 6,023*10 la puterea 23 atomi.
In cazul de fata, putem scrie:
Daca in 27 g Al se gasesc 6,023*10 la puterea 23 atomi de Al
Atunci in 81 g Al se vor gasi x atomi de Al
x = 81*6,023*10 la puterea 23/27 = 1,8069*10 la puterea 24(atomi de Al).
Daca in 1 atom de Al se gasesc 3 electroni de valenta
Atunci in 1,8069*10 la puterea 24 atomi de Al se vor gasi y electroni de valenta
y = 3*1,8069*10 la puterea 24/1 = 5,4207*10 la puterea 24(electroni de valenta).
Verifica si tu.
Masa unui mol de atomi de Al este 27 g/mol.
Stim ca valenta Al este 3, deci un atom de Al are trei electroni de valenta.
Sa vedem mai intai cati atomi de Al se gasesc in 81 g Al.
Stim ca intr-un mol de atomi se gasesc un numar de atomi egal cu numarul lui Avogadro, adica 6,023*10 la puterea 23 atomi.
In cazul de fata, putem scrie:
Daca in 27 g Al se gasesc 6,023*10 la puterea 23 atomi de Al
Atunci in 81 g Al se vor gasi x atomi de Al
x = 81*6,023*10 la puterea 23/27 = 1,8069*10 la puterea 24(atomi de Al).
Daca in 1 atom de Al se gasesc 3 electroni de valenta
Atunci in 1,8069*10 la puterea 24 atomi de Al se vor gasi y electroni de valenta
y = 3*1,8069*10 la puterea 24/1 = 5,4207*10 la puterea 24(electroni de valenta).
Verifica si tu.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!