👤

Am o problema, v-as ruga mult sa ma ajutati!
Titanul se obtine prin reducerea oxidului de titan(IV) cu ajutorul magneziului. Calculeaza masa titanului obtinut si a oxidului de titan(IV), daca la reducere se consuma 48 kg de magneziu.


Răspuns :

Cu semnul "*" notez nmultirea.

Masa unui mol de atomi de Ti este 48 g/mol; masa unui mol de atomi de Mg este 24 g/mol; masa molara a TiO2 este 1*48 + 2*16 = 80(g/mol).

Ecuatia reactiei chimice este(n-am mai intalnit-o, dar cred ca asta este):
TiO2  +  2Mg  =  Ti  +  2MgO

Daca din 2*24 kg Mg rezulta 1*48 kg Ti
Atunci din 48 kg Mg vor rezulta x kg Ti

x = 48*48/(2*24) = 48(kg Ti).

Daca 1*80 kg TiO2 reactioneaza cu 2*24 kg Mg
Atunci y kg TiO2 vor reactiona cu 48 kg Mg

y = 80*48/(2*24) = 80(kg TiO2).

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari