Răspuns :
trebuie aa te folosesti de ecuatia reactiei care este:2KCl +F2+=2KF+Cl2 trebuie sa transformi gramele in moli.niu(nr de moli=masa/masa atomica a lui F2 care este 19 inmultit cu 2 =38 REZULTA CA NUMARUL DE MOLI ESTE 3,8/38=0,1.ACUM LUCREZI PE REACTIE. Dedesuptul lui Kcl pui doi moli iar deasupra x iar la F2 pui dedesupt 1 mol iar deasupra 0,1.cu regula de 3 simpla rezulta ca x =0,2 moli de Kcl.. acum trebuie sa transformi moli in grame: din formula nr de moli(niu) = m/masa atomica (miu) de aici scoti pe m care e eegal cu 0,2 inmultit cu 75,5 =15,1 ( grame.75,5 este masa atomica a lu' Kcl.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!