👤

cine ma poate ajuta la aceasta problema? ce cantitate de fier reactioneaza cu 20 g solutie acid sulfuric cu concentratie 10%?



Răspuns :

Cu '' * " notez inmultirea
Deci avem 20 g sol H2SO4 de C=10%
Mai intai aflam masa de substanta pura : C=( [tex] \frac{md}{ms} [/tex] )*100
=> md=[tex] \frac{C*ms}{100} [/tex]
     md=[tex] \frac{20*10}{100} [/tex]
     md=2 g H2SO4 pur
Aflam numarul de moli : 1 mol H2SO4 cantareste 98g
                                   x mol H2SO4 cantareste 2 g
x= 0,02 mol H2SO4
Fe + H2SO4 --> FeSO4 + H2
Aflam cati moli de Fe reactioneaza : 1 mol Fe reactioneaza cu 1 mol H2SO4 (conform reactiei )
                                                     y mol Fe reactioneaza cu 0,02 mol H2SO4
y=0,02 mol Fe
Daca doresti cantitatea in grame : 1 mol Fe cantareste 56 g
                                             0,02 mol Fe cantareste z g
z=0,02*56
z=1,12 g
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari