Răspuns :
Cu semnul "*" notez inmultirea, iar cu semnul "/" notez linia de fractie.
Masa unui mol de atomi de Fe este 56 g/mol.
Masa molara a FeCl3 este 1*56 + 3*35,5 = 162,5(g/mol).
Voi rezolva in ipoteza ca impuritatile din fier nu reactioneaza cu Cl2.
Deoarece Fe contine 20% impuritati, inseamna ca puritatea lui este 80%.
Daca in 100 g Fe impurificat se gasesc 80 g Fe pur
Atunci in 700 g Fe impurifcat se vor gasi x g Fe pur
x = 700*80/100 = 560(g Fe pur).
2Fe + 3Cl2 = 2FeCl3
Daca din 2*56 g Fe rezulta 2*162,5 g FeCl3
Atunci din 560 g Fe vor rezulta y g FeCl3
y = 560*2*162,5/(2*56) = 1625(g FeCl3) = 1,625(kg FeCl3).
Sa exprimam si in moli.
Daca 1 mol de FeCl3 contine 162,5 g FeCl3
Atunci a moli FeCl3 vor contine 1625 g FeCl3
a = 1*1625/162,5 = 10(moli FeCl3).
Masa unui mol de atomi de Fe este 56 g/mol.
Masa molara a FeCl3 este 1*56 + 3*35,5 = 162,5(g/mol).
Voi rezolva in ipoteza ca impuritatile din fier nu reactioneaza cu Cl2.
Deoarece Fe contine 20% impuritati, inseamna ca puritatea lui este 80%.
Daca in 100 g Fe impurificat se gasesc 80 g Fe pur
Atunci in 700 g Fe impurifcat se vor gasi x g Fe pur
x = 700*80/100 = 560(g Fe pur).
2Fe + 3Cl2 = 2FeCl3
Daca din 2*56 g Fe rezulta 2*162,5 g FeCl3
Atunci din 560 g Fe vor rezulta y g FeCl3
y = 560*2*162,5/(2*56) = 1625(g FeCl3) = 1,625(kg FeCl3).
Sa exprimam si in moli.
Daca 1 mol de FeCl3 contine 162,5 g FeCl3
Atunci a moli FeCl3 vor contine 1625 g FeCl3
a = 1*1625/162,5 = 10(moli FeCl3).
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!