Răspuns :
Se da:
frecventa=440Hz lungine de unda(in aer)= viteza(in aer)supra frecventa
Viteza in aer =340m/s lungime de unda = 340m/s :440Hz =0.77m
viteza in apa=1500m/s lung de unda in apa =1500:440Hz=3.4m
lungime de unda-?
(chiar daca viteza nu este indicata noi o stim din cele studiate...)
frecventa=440Hz lungine de unda(in aer)= viteza(in aer)supra frecventa
Viteza in aer =340m/s lungime de unda = 340m/s :440Hz =0.77m
viteza in apa=1500m/s lung de unda in apa =1500:440Hz=3.4m
lungime de unda-?
(chiar daca viteza nu este indicata noi o stim din cele studiate...)
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!