👤

Un amestec gazos contine 2 moli de etan si 3 moli de propena . Volumul de aer (20% oxigen ) necesar arderii complete este
a. 2296 L
b.22.96 L
c 2.296 m3
d. 22,96 m3
e. corecte A si C 


Răspuns :

Cu semnul "*" notez inmultirea.

Gasim volumele de O2 consumate in fiecare caz. Voi rezolva in ipoteza ca volumele de O2 si aer sunt masurate in conditii normale, adica atunci cand volumul unui mol de gaz este 22,4 litri.

C2H6  +  7/2O2  ->  2CO2  +  3H2O

Daca 1*1 moli C2H6 reactioneaza cu (7/2)*22,4 O2
Atunci 2 moli C2H6 vor reactiona cu x l O2

x = 2*(7/2)*22,4/1 = 156,8(l O2).


C3H6  +  9/2O2  ->  3CO2  +  3H2O

Daca 1*1 moli C3H6 reactioneaza cu (9/2)*22,4 l O2
Atunci 3 moli C3H6 vor reactiona cu y l O2

y = 3*(9/2)*22,4/1 = 302,4(l O2).

Volumul total de O2 consumat in ambele reactii este: 156,8 + 302,4 = 459,2(l O2).

Calculam acum volumul de aer cu 20% O2.

Daca in 100 l aer se gasesc 20 l O2
Attunci in V l aer se vor gasi 459,2 l O2

V = 100*459,2/20 = 5*459,2 = 2296(l aer) = 2,296(metri cubi aer).

Varianta corecta de raspuns o stabilesti tu, ca nu mai am eu timp.


Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari