Răspuns :
[tex] m_{subst. org.}= 9 g [/tex]
[tex] V_{ N_{2} } = 2, 24 l [/tex]
[tex] m_{ CO_{2} }= 17,6 g [/tex]
[tex]m_{ H_{2} O} =12,6 g [/tex]
Scriem masele moleculare de care avem nevoie:
[tex]M_{ CO_{2} }= 12+ 16+16= 44g/mol [/tex]
[tex]M_{ H_{2} O} =1+1+16= 18g/mol [/tex]
[tex] M_{ N_{2} }=14+14=28g/mol [/tex]
Trebuie sa aflam masele de H, C, N, O.
44gCO2..............12gC
17,6gCO2.................x
de aici in scoatem pe x; x=4,8gC
18gH2O.........2gH
12,6gH2O........y
iar y=1,4gH
[tex]n= \frac{m}{M}= \frac{V}{ V_{m} } [/tex]
[tex] V_{m} =22,4l[/tex]
de aici rezulta ca [tex]m= \frac{M*V}{ V_{m} } [/tex]
asadar [tex]m= \frac{28*2,24}{22,4}=2,8 g N [/tex]
Daca adunam masele de N, H, C observam ca suma lor este 9 g atat cat are subst, organica; deci nu avem O.
Raportul de masa este:
C: [tex] \frac{4,8}{12}=0,4 [/tex]
H:[tex] \frac{1,4}{1}=1,4 [/tex]
N:[tex] \frac{2,8}{14}=0,2 [/tex]
si imaprtim la cel mai mic dintre ele:
C:[tex] \frac{0,4}{0,2} =2[/tex]
H:[tex] \frac{1,4}{0,2} =7[/tex]
N:[tex] \frac{0,2}{0,2}=1 [/tex]
Asadar formula bruta este [tex]( C_{2} H_{7} N_)n [/tex]
Succes!
[tex] V_{ N_{2} } = 2, 24 l [/tex]
[tex] m_{ CO_{2} }= 17,6 g [/tex]
[tex]m_{ H_{2} O} =12,6 g [/tex]
Scriem masele moleculare de care avem nevoie:
[tex]M_{ CO_{2} }= 12+ 16+16= 44g/mol [/tex]
[tex]M_{ H_{2} O} =1+1+16= 18g/mol [/tex]
[tex] M_{ N_{2} }=14+14=28g/mol [/tex]
Trebuie sa aflam masele de H, C, N, O.
44gCO2..............12gC
17,6gCO2.................x
de aici in scoatem pe x; x=4,8gC
18gH2O.........2gH
12,6gH2O........y
iar y=1,4gH
[tex]n= \frac{m}{M}= \frac{V}{ V_{m} } [/tex]
[tex] V_{m} =22,4l[/tex]
de aici rezulta ca [tex]m= \frac{M*V}{ V_{m} } [/tex]
asadar [tex]m= \frac{28*2,24}{22,4}=2,8 g N [/tex]
Daca adunam masele de N, H, C observam ca suma lor este 9 g atat cat are subst, organica; deci nu avem O.
Raportul de masa este:
C: [tex] \frac{4,8}{12}=0,4 [/tex]
H:[tex] \frac{1,4}{1}=1,4 [/tex]
N:[tex] \frac{2,8}{14}=0,2 [/tex]
si imaprtim la cel mai mic dintre ele:
C:[tex] \frac{0,4}{0,2} =2[/tex]
H:[tex] \frac{1,4}{0,2} =7[/tex]
N:[tex] \frac{0,2}{0,2}=1 [/tex]
Asadar formula bruta este [tex]( C_{2} H_{7} N_)n [/tex]
Succes!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!