👤

5 grame de zinc reactioneaza cu HCL,calculati cantitatea de gaz degajata :)

Răspuns :

Cu semnul "*" notez inmultirea, iar cu semnul "/" notez linia de fractie.

Masa unui mol de atomi de Zn este 65g; masa molara a H2 ete 2*1 = 2(g/mol).

Zn  +  2HCl  =  ZnCl2  +  H2

Din reactie se degaja H2.

Daca din 1*65 g Zn rezulta 1*2 g H2
Atunci din 5 g Zn vor rezulta x g H2

x = 5*2/65 = aprox. 0,154(g H2).

Sa exprimam si in moli.

Daca 1 mol H2 corespunde la 2 g H2
Atunci y moli H2 vor corespunde la 0,154 g H2

y = 1*0,154/2 = 0,077(moli H2).

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari