👤

un avion a zburat timp de 30 min cu viteza  de 450 km/h ,apoi 200 km -cu viteza de 500 km /h ;; determina distanta                                                                                                                           viteza medie 

Răspuns :

ti-o rezolv pe prima iar cealalta tu


deci stim ca v=[tex] \frac{d}{t} [/tex] adica viteza=[tex] \frac{distanta}{timp} [/tex]
atunci avem  ca 30 min   =1800s
                        450km/h=450000m/s
v=[tex] \frac{450000}{1800} [/tex] = 250 m