👤

Denis cumpara o prajitura, 2 ciocolate si o inghetata. Daca ar fi platit 19 lei, iar inghetata ar fi cu 3 lei mai putin decit 2 ciocolate,,cit ar costa prajitura ,ciocolata si inghetata?

Răspuns :

Din datele problemei ai ca inghetata e exprimata printr- un nr. impar iar prajitura e exprimata printr- un nr. par;
Obtii relatia ca o prajitura si cu 2 inghetate fac 16 lei!
Analizand- o obtii ca prajitura poate costa 2, 6, 10, 14 lei; respectiv inghetata va costa 7, 5, 3, 1 leu, respectiv ciocolata va costa 5, 4, 3, 2 lei;
Bafta!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari