👤

Un baiat a parcurs cu bicicleta o jumatate de drum cu v 25km/h restul pe jos cu v 5km/h .cit timp a mers pe jos daca tot drumul la parcurs in 3 h

Răspuns :

T1 timpul parcurs pe bicicleta, T2 timpul parcurs pe jos
25 x T1 = 5 x T2
T2 = 5 xT1

T1 + 5 x T1 = 6 T1
6 T1 = 3 h

T1 = 30 min.
T2 = 3h - 30 min = 2h si 30 min

pe jos a mers 2h si 30 min
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari