👤

Care e caldura necesara pentru a transforma in vapori o m= 2 kg cu temperatura initiala de t= 15 C, cunoscandu-se c = 4185 J/ Kg K, temperatura finala t= 100 C si caldura de topire ( lambda ) 2260KJ/Kg.

Răspuns :

Caldura necesaraa incalzirii pana la 100C este Q1=m*c*Δt=2*4185(100-15)
Caldura necesara vaporizaarii este Q2=m*lambda=2*2260
Caldura totaala necesara este Q=Q1+Q1
Q=2*4185*(100-15)+2*2260 J
Calculeaza
Succes!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari