👤

O incinta contine m1 =8g oxigen, m2=11g dioxid de carbon aflate in conditii normale de presiune si temperatura. Cunoscand masele molare ale acestora μ1=16 si μ2=44, Nr lu avogadro =6.022 *10²⁶, volumul =22,4, sa se afle numarul de molecule aflate in incinta si densitatea amestecului de gaze.

Răspuns :

Nr de moli de oxigen:  
[tex]\nu_1=\dfrac{m_1}{\mu_1}=...[/tex]

Apoi gasim nr de molecule 
[tex]N_1=\nu_1\cdot N_A[/tex]

Faci la fel pentru dioxid, si afli numarul total:
[tex]N=(\nu_1+\nu_2)N_A[/tex]

Aflam volumul in conditiile date:

[tex]pV=(\nu_1+\nu_2)RT\ \ \ \ \Rightarrow \ \ \ \ \ V=\dfrac{(\nu_1+\nu_2)RT}{p}.[/tex]

Apoi densitatea :

[tex]\rho=\dfrac{m_1+m_2}{V}.[/tex]

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari