Răspuns :
Cu semnul "*' notez inmultirea.
Folosim formula concentratiei procentuale.
Exprimam masele dizolvate din solutiile introduse la inceput.
Notez: c1% = 10%; c2% = 30%; c% = 25%.
c1 = 100*md1/ms1, de unde md1 = c1*ms1/100. = 10*ms1/100 = ms1/10(g NaCl).
c2 = 100*md2/ms2, de unde md2 = c2*ms2/100 = 30*ms2/100 = 3ms2/10(g NaCl).
Dupa amestecare, masa dizolvata de NaCl din solutia obtinuta este md = md1 + md2 = (ms1 + 3ms2)/10(g NaCl).
Masa solutiei obtinute de concentratie c% = 25% este (ms1 + ms2)(g solutie NaCl 25%).
Deci putem scrie atunci concentratia procentuala a solutiei rezultate de NaCl 25%:
c = 100*md/ms = 100*(md1 + md2)(ms1 + ms2);
25 = 100*[(ms1 +3ms2)/10]/(ms1 + ms2)
Impartim ambii membrii cu 25 si avem:
1 = 4*[(ms1 + 3ms2)/10]/(ms1 + ms2)
ms1 + ms2 = 4(ms1 + 3ms2)/10
10ms1 + 10ms2 = 4ms1 + 12ms2
6ms1 = 2ms2,
3ms1 = ms2, de unde ms1/ms2 = 1/3.
Deci ms1 : ms2 = 1 : 3.
Cu alte cuvinte, cele doua solutii trebuie amestecate in raport de masa de 1 : 3, adica o parte de masa din solutia de NaCl 10% si trei parti de masa din solutia de NaCl 30%.
Asta este parerea mea.
Folosim formula concentratiei procentuale.
Exprimam masele dizolvate din solutiile introduse la inceput.
Notez: c1% = 10%; c2% = 30%; c% = 25%.
c1 = 100*md1/ms1, de unde md1 = c1*ms1/100. = 10*ms1/100 = ms1/10(g NaCl).
c2 = 100*md2/ms2, de unde md2 = c2*ms2/100 = 30*ms2/100 = 3ms2/10(g NaCl).
Dupa amestecare, masa dizolvata de NaCl din solutia obtinuta este md = md1 + md2 = (ms1 + 3ms2)/10(g NaCl).
Masa solutiei obtinute de concentratie c% = 25% este (ms1 + ms2)(g solutie NaCl 25%).
Deci putem scrie atunci concentratia procentuala a solutiei rezultate de NaCl 25%:
c = 100*md/ms = 100*(md1 + md2)(ms1 + ms2);
25 = 100*[(ms1 +3ms2)/10]/(ms1 + ms2)
Impartim ambii membrii cu 25 si avem:
1 = 4*[(ms1 + 3ms2)/10]/(ms1 + ms2)
ms1 + ms2 = 4(ms1 + 3ms2)/10
10ms1 + 10ms2 = 4ms1 + 12ms2
6ms1 = 2ms2,
3ms1 = ms2, de unde ms1/ms2 = 1/3.
Deci ms1 : ms2 = 1 : 3.
Cu alte cuvinte, cele doua solutii trebuie amestecate in raport de masa de 1 : 3, adica o parte de masa din solutia de NaCl 10% si trei parti de masa din solutia de NaCl 30%.
Asta este parerea mea.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!