👤

195 g zinc reacționează cu acidul clorhidric. Calculați:

a) Masa de clorură de zinc obținută

b) Numărul de moli de hidrogen rezultați.




Răspuns :

Cu semnul "*" notez inmultirea.

a)

Masa unui mol de atomi de Zn este 65 g/mol.
Masa molara a ZnCl2 este 1*65 + 2*35,5 = 136(g/mol).

Zn  +  2HCl  =  ZnCl2  +  H2

Daca din 1*65 g Zn rezulta 1*136 g ZnCl2
Atunci din 195 g Zn vor rezulta x g ZnCl2

x = 195*136/65 = 408(g ZnCl2).

b)

Daca din 1*65 g Zn rezulta 1*1 moli H2
Atunci din 195 g Zn vor rezulta a moli H2

a = 195*1/65 = 3(moli H2).
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari