👤

prin ardera unei panglici de magneziu s-au format 0.8g oxid de magneziu 
a) Calculati masa panglicii de magneziu, daca aceasta a continut 20% impuritati?
b)cati moli de oxigen s-au consumat?

Clasa a VIII-a


Răspuns :

24g     1mol     40g
Mg  +   O⇒    MgO
xg        ymoli   0.8g
[tex] M_{MgO} [/tex]=A[tex] A_{Mg}+ A_{O} [/tex]
                              =24+16
                              =40g u.a.m
x=24g·0.8g
        40g
x=0.48g Mg pur
C=20%
 md=0.48g
ms=?
 ms= md·100=  0.48g·100=2.4g (masa panglicii de magneziu)
             C               20
 y=1mol·0.8g =0.02 moli O
         40g




Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari