Asupra unui resort elastic actioneaza o forta de 35 N. Resortul
se alungeste cu 5 cm. Care va fi alungirea resortului daca forta este de
7N? Dar in cazul in care forta este 63 N? Ce forta actioneaza asupra
resortului cand acesta se alungeste cu 6 cm?
Regula de 3 simpla: 5 cm.......35 N x cm........7 N x= (5x7):35 x=35:35 x=1 cm Al 2-lea caz... 5 cm.......35 N x cm......63 N x=(5x63):35 Poti sa simplifici...da eu fac calculele... x=315:35 x=9 cm
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!