👤

Se supun calcinarii 800 kg calcar cu 25% impuritati si 840 kg cu 40%impuritati.Calculati:a).cantiatatea de var rezultata(grame si moli)
b.)numarul de moli MgO rezultati
c.)volumul gazului rezultat


Răspuns :

Cu semnul "*" notez inmultirea.
Voi considera ca 840 kg reprezinta masa de MgCO3 cu 40% impuritati.

a)
Masa molara a CaCO3 este 1*40 + 1*12 + 3*16 = 100(g/mol)

Sa calculam masa de CaCO3 pur.

25% impuritati inseamna puritate de 75%.

Daca in 100 kg calcar impurificat se gasesc 75 kg CaCO3 pur
Atunci in 800 kg calcar impurificat se gasesc x kg CaCO3 pur

x = 800*75/100 = 600(kg CaCO3 pur).

CaCO3  =  CaO  + CO2

Daca din 1*100 kg CaCO3 pur rezulta 1*56 kg CaO
Atunci din 600 kg CaCO3 pur vor rezulta y kg CaO

y = 600*56/100 = 336(kg CaO) = 336000(g CaO).

Daca 1 kmol CaO contine 56 kg CaO
Atunci a kmoli CaO vor contine 336 kg CaO

a = 1*336/56 = 6(kmoli CaO) = 6000(moli CaO).

b)
Masa molara a MgCO3 este 1*24 + 1*12 + 3*16 = 84(g/mol).
40% impuritati inseamna  puritate de 60%.
Determinam masa de MgCO3 pur

Daca in 100 kg MgCO3 impurificat se gasesc 60 kg MgCO3 pur
Atunci in 840 kg MgCO3 impurificat se vor gasi z kg MgCO3 pur

z = 840*60/100 = 504(kg MgCO3 pur).

MgCO3  =  MgO  +  CO2

Daca din 1*84 kg MgCO3 pur rezulta 1*1 kmoli MgO
Atunci din 504 kg MgCO3 vor rezulta b kmoli MgO

b = 1*504/84 = 6(kmoli MgO) = 6000(moli MgO).

c)

Vom calcula volumul gazului rezultat masurat in conditii normale c.n.
In c.n., volumul unui kilomol de gaz este 22,4 metri cubi.

CaCO3  =  CaO  +  CO2

Daca din 1*100 kg CaCO3 pur rezulta 1*22,4 metri cubi CO2
Atunci din 600 kg CaCO3 pur vor rezulta V1 metri cubi CO2

V1 = 600*22,4/100 = 134,4(metri cubi CO2) = 134400(l CO2).


MgCO3  =  MgO  +  CO2

Daca din 1*84 kg MgCO3 pur rezulta 1*22,4 metri cubi CO2
Atunci din 504 kg MgCO3 pur vor rezulta V2 metri cubi CO2

V2 = 504*22,4/84 = 134,49metri cubi CO2) = 134400(l CO2).

Nu inteleg daca se cere sau nu si volumul de CO2 degajat in ambele reactii de descompunere. Daca se cere, acesta este:
V = V1 + V2 = 134,4 + 134,4 = 268,8(metri cubi CO2) = 268800(l CO2).


Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari