1 mol S = 32 g S x moli S = 640g S -------------------------- x= 640 : 32 = 20 moli. Daca 1 mol S = 6.022 x 10 la puterea 23 atomi S 20 moli S = x atomi S ------------------------------------- x= 20 x NA (nr lui Avogadro) = 120.44 x 10 la puterea 23 atomi S. Sper ca te-am ajutat si mai mult, sper sa fie corect ceea ce am rezolvat eu... Daca ai raspuns final in carte te rog sa verifici. Succes!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!