👤

Va rog ajutati-ma si pe mine la chimie ! 
In 250 g de solutie de  Hcl de concentratie 36.5 % se introduce Mg . 
Ce cantitate de MgCl2 si H2 se obtine ? 
Multumesc !


Răspuns :

Cu semnul "*" notez inmultirea, iar cu semnul "/" notez linia de fractie.

Masa molara a HCl este 1*1 + 1*35,5 = 36,5(g/mol).
Masa molara a MgCl2 este 1*24 + 2*35,5 = 95(g/mol).
Masa molara a H2 este 2*1 = 2(g/mol).

Calculam masa dizolvata de HCl din formula concentratiei procentuale.

c = 100*md/ms, de unde md = c*ms/100 = 36,5*250/100 = 91,25(g HCl).

Mg  +  2HCl  =  MgCl2  +  H2

Daca din 2*36,5 g HCl rezulta 1*95 g MgCl2
Atunci din 91,25 g HCl vor rezulta x g MgCl2

x = 91,25*95/(2*36,5) = 118,75(g MgCl2).

Daca vrei sa exprimi si in moli:

Daca 1 mol MgCl2 contine 95 g MgCl2
Atunci a moli MgCl2 vor contine 118,75 g MgCl2

a = 1*118,75/95 = 1,25(moli MgCl2).


Daca din 2*36,5 g HCl rezulta 1*2 g H2
Atunci din 91,25 g HCl vor rezulta y g H2

y = 91,25*2/(2*36,5) = 2,5(g H2).

Daca vrei sa exprimi si in moli:

Daca 1 mol H2 contine 2 g H2
Atunci b moli H2 vor contine 2,5 g H2

b = 1*2,5/2 = 1,25(moli H2).
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari