👤

Un elev a  depus la o banca 500 de lei cu o dobanda anuala de 6%.Dupa un an,elevul va avea suma de...lei? 
Heyyy..cine ma ajuta si pe minee? :(!


Răspuns :

6 la suta din 500 = 6 ori 500 impartit la 100 = 6 ori 5 = 30 lei
30 ori 12 luni = 360 lei
500 minus 360 =140 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari