CH4+H2O=CO+3H2 Cu=nCH4 transf/nCH4total⇒nCH4tr=0,6.1mol=0,6 mol se consumă si 0,6 moli de apă raman in final 0,4 moli de CH4 netransformati si 2,4 moli de apă deci raportul final este 0,4:2,4=1:6
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!