👤

O agenda costa 15 lei.In cazul in care sunt cumparate cel putin 10 bucati se face o reducere de 10% din valoare.Cere este pretul unei agende in acest caz?



Răspuns :

Daca pretul se reduce cu 10%, inseamna ca ramane 90% din el. Caculam 90% din 15

90/100·15=(dupa simplificari)=27/2=13,5 lei

Altfel:
!5-10/100·15=15-1,5=13,5 lei


15 x 10 = 150 lei  ( spune din valoare )

150 - 10/100 x 150 = 150 - 15 = 135 lei

135 : 10 = 13,5 lei

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari