Un biciclist a parcurs in 30 de min 10 Km.Aflati distanta pe care o parcurge un autoturism intr-un sfert de ora,stiind ca viteza lui este de 4 ori mai mare decat viteza biciclistului
se da/; si t=30min 18000s v=d supra t d2=t2*v2 d=10km 10000m v=10000m supra 1800s=5,55555556m/s t2=15min 900s v2=5.55555556*4=22,2222222m/s v2=v1*4 d2=900*22,2222222=20000m d2-? 20000m=20km (asa ceva...sper sa fie ...corect...)
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!