Răspuns :
Cu semnul "*" notez inmultirea.
Dupa parerea mea, s-ar rezolva asa.
Molaritatea(care se exprima in moli/litru) = numar moli substanta dizolvata/volumul solutiei(in litri).
Substanta dizolvata in cazul de fata este sulfatul de cupru anhidru.
Sa gasim ce masa de CuSO4 anhidru se gaseste in 6 g CuSO4*5H2O(cristalohidrat).
Masa molara a CuSO4 anhidru este 1*64 + 1*32 + 4*16 = 160(g/mol).
Masa molara a H2O este 2*1 + 1*16 = 18(g/mol).
Masa molara a cristalohidratului CuSO4*5H2O este suma dintre masa molara a CuSO4 anhidru la care se adauga de 5 ori masa molara a apei H2O, adica este 160 + 5*18 = 160 + 90 = 250(g/mol).
Daca in 250 g cristalohidrat se gasesc 160 g CuSO4 anhidru
Atunci in 6 g cristalohidrat se vor gasi x g CuSO4 anhidru
x = 6*160/250 = 3,84(g CuSO4 anhidru).
Asta inseamna in moli:
Daca 1 mol CuSO4 anhidru cantareste 160 g CuSO4 anhidru
Atunci y moli CuSO4 anhidru vor cantari 3,84 g CuSO4 anhidru
y = 3,84*1/60 = 0,024(moli CuSO4 anhidru).
Rezulta ca diferenta dintre masa de 6 g cristalohidrat si masa de 3,84 g CuSO4 anhidru reprezinta masa de apa, adica 6 - 3,84 = 2,16(g H2O).
Considerand densitatea apei ro = 1 g/cm cub, rezulta ca volumul de apa corespuzator celor 2,16 g H2O este V H2O = m H2O/ro H2O = 2,16/1 = 2,16(cm cubi H2O) = 2,16(ml H2O).
Am folosit relatiile: 1 l = 1000 ml; 1 cm cub = 1 ml.
Deci volumul solutiei vs este vs = 1000 + 2,16 = 1002,16(ml solutie) = 1,00216(l solutie).
Atunci concentratia molara a solutiei este 0,024 moli/1,00216 l = aprox. 0,023948 moli/l = aprox. 0,02395(moli/l).
Asta este parerea mea. Verifica si tu.
Dupa parerea mea, s-ar rezolva asa.
Molaritatea(care se exprima in moli/litru) = numar moli substanta dizolvata/volumul solutiei(in litri).
Substanta dizolvata in cazul de fata este sulfatul de cupru anhidru.
Sa gasim ce masa de CuSO4 anhidru se gaseste in 6 g CuSO4*5H2O(cristalohidrat).
Masa molara a CuSO4 anhidru este 1*64 + 1*32 + 4*16 = 160(g/mol).
Masa molara a H2O este 2*1 + 1*16 = 18(g/mol).
Masa molara a cristalohidratului CuSO4*5H2O este suma dintre masa molara a CuSO4 anhidru la care se adauga de 5 ori masa molara a apei H2O, adica este 160 + 5*18 = 160 + 90 = 250(g/mol).
Daca in 250 g cristalohidrat se gasesc 160 g CuSO4 anhidru
Atunci in 6 g cristalohidrat se vor gasi x g CuSO4 anhidru
x = 6*160/250 = 3,84(g CuSO4 anhidru).
Asta inseamna in moli:
Daca 1 mol CuSO4 anhidru cantareste 160 g CuSO4 anhidru
Atunci y moli CuSO4 anhidru vor cantari 3,84 g CuSO4 anhidru
y = 3,84*1/60 = 0,024(moli CuSO4 anhidru).
Rezulta ca diferenta dintre masa de 6 g cristalohidrat si masa de 3,84 g CuSO4 anhidru reprezinta masa de apa, adica 6 - 3,84 = 2,16(g H2O).
Considerand densitatea apei ro = 1 g/cm cub, rezulta ca volumul de apa corespuzator celor 2,16 g H2O este V H2O = m H2O/ro H2O = 2,16/1 = 2,16(cm cubi H2O) = 2,16(ml H2O).
Am folosit relatiile: 1 l = 1000 ml; 1 cm cub = 1 ml.
Deci volumul solutiei vs este vs = 1000 + 2,16 = 1002,16(ml solutie) = 1,00216(l solutie).
Atunci concentratia molara a solutiei este 0,024 moli/1,00216 l = aprox. 0,023948 moli/l = aprox. 0,02395(moli/l).
Asta este parerea mea. Verifica si tu.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!