Răspuns :
Cu semnul "*" notez inmultirea.
Banuiesc ca procentul de 90% este procent masic. Eu in aceasta ipoteza voi rezolva.
Mase molare: pentru NH3 este 1*14 + 3*1 = 17(gmol); pentru CH3 - NH2 este 1*12 + 5*1 + 1*14 = 31(g/mol); pentru (CH3)2NH este 2*12 + 7*1 + 1*14 = 45(g/mol); pentru (CH3)3N este 3*12 + 9*1 + 1*14 = 59(g/mol).
Notam cu x - masa(g) de metilamina CH3 - NH2 din amestec, cu y - masa(g) de dimetilamina (CH3)2NH din amestec si cu z - masa(g) de trimetilamina din amestec.
Avem:
Numar moli CH3 - NH2 din amestec: x/31(moli CH3 - NH2).
Numar moli (CH3)2NH in amestec: y/45(moli (CH3)2NH).
Numar moli (CH3)3N din amestec: z/59(moli (CH3)3N).
Conform enuntului, putem scrie deci relatiile:
x + y + z = 374 (1)
x/31 / y/45 = 1/5
Asta inseamna: 45x/31y = 1/5, adica 225x = 31y
y = 225x/31 (2)
x/31 / z/59 = 1/2
Asta inseamna: 59x/31z = 1/2, adica 118x = 31
z = 118x/31 (3)
Inlocuim (2) si (3) in (1) si gasim valoarea lui x.
x + 225x/31 + 118x/31 = 374
31x + 225x + 118x = 31*374
374x = 374*31, de unde x = 31.
y = 225*31/31; y = 225.
z = 118/31; z = 118.
Deci s-au obtinut 31 g CH3 - NH2, 225 g (CH3)2NH si 118 g (CH3)3N.
Sa determinam masa de NH3 pur necesara in fiecare caz.
Reactiile decurg cu formarea intermediara de cloruri de metilamoniu, de dimetilamoniu si de trimetilamoniu.
CH3Cl + NH3 --> CH3 - NH3]+Cl-
CH3 - NH2]+Cl- + NH3 --> CH3 - NH2 + NH4Cl
Global se scrie:
CH3Cl + 2NH3 --> CH3 - NH2 + NH4Cl
Daca din 2*17 g NH3 pur rezulta 1*31 g CH3 - NH2
Atunci din a g NH3 pur vor rezulta 31 g CH3 - NH2
a = 2*17*31/31 = 34(g NH3 pur).
Cred ca celelalte doua ecuatii ale reactiilor chimice s-ar scrie, pornind de la amoniac si clorura de metil, in felul urmator.
2CH3Cl + 3NH3 --> (CH3)2NH + 2NH4Cl
Daca din 3*17 g NH3 pur rezulta 1*45 g (CH3)2NH
Atunci din b g NH3 pur vor rezulta 225 g (CH3)2NH
b = 3*17*225/45 = 255(g NH3 pur).
3CH3Cl + 4NH3 --> (CH3)3N + 3NH4Cl
Daca din 4*17 g NH3 pur rezulta 1*59 g (CH3)3N
Atunci din c g NH3 pur vor rezulta 118(g (CH3)3N
c = 4*17*118/59 = 136(g NH3 pur).
Masa totala de NH3 pur necesara este: a + b + c = 34 + 255 + 136 = 425(g NH3 pur).
Si acum vom calcula masa de NH3 de puritate 90% necesara.
Daca in 100 g NH3 impurificat se gasesc 90 g NH3 pur
Atunci in d g NH3 impurificat se vor gasi 425 g NH3 pur
d = 425*100/90 = aprox. 472,22(g NH3 impurificat).
Deci este nevoie de aprox. 472,22 g NH3 impurificat.
Beatrice, nu sunt foarte sigur ca e corecta rezolvarea, dar eu asa as rezolva. Verifica si tu.
Banuiesc ca procentul de 90% este procent masic. Eu in aceasta ipoteza voi rezolva.
Mase molare: pentru NH3 este 1*14 + 3*1 = 17(gmol); pentru CH3 - NH2 este 1*12 + 5*1 + 1*14 = 31(g/mol); pentru (CH3)2NH este 2*12 + 7*1 + 1*14 = 45(g/mol); pentru (CH3)3N este 3*12 + 9*1 + 1*14 = 59(g/mol).
Notam cu x - masa(g) de metilamina CH3 - NH2 din amestec, cu y - masa(g) de dimetilamina (CH3)2NH din amestec si cu z - masa(g) de trimetilamina din amestec.
Avem:
Numar moli CH3 - NH2 din amestec: x/31(moli CH3 - NH2).
Numar moli (CH3)2NH in amestec: y/45(moli (CH3)2NH).
Numar moli (CH3)3N din amestec: z/59(moli (CH3)3N).
Conform enuntului, putem scrie deci relatiile:
x + y + z = 374 (1)
x/31 / y/45 = 1/5
Asta inseamna: 45x/31y = 1/5, adica 225x = 31y
y = 225x/31 (2)
x/31 / z/59 = 1/2
Asta inseamna: 59x/31z = 1/2, adica 118x = 31
z = 118x/31 (3)
Inlocuim (2) si (3) in (1) si gasim valoarea lui x.
x + 225x/31 + 118x/31 = 374
31x + 225x + 118x = 31*374
374x = 374*31, de unde x = 31.
y = 225*31/31; y = 225.
z = 118/31; z = 118.
Deci s-au obtinut 31 g CH3 - NH2, 225 g (CH3)2NH si 118 g (CH3)3N.
Sa determinam masa de NH3 pur necesara in fiecare caz.
Reactiile decurg cu formarea intermediara de cloruri de metilamoniu, de dimetilamoniu si de trimetilamoniu.
CH3Cl + NH3 --> CH3 - NH3]+Cl-
CH3 - NH2]+Cl- + NH3 --> CH3 - NH2 + NH4Cl
Global se scrie:
CH3Cl + 2NH3 --> CH3 - NH2 + NH4Cl
Daca din 2*17 g NH3 pur rezulta 1*31 g CH3 - NH2
Atunci din a g NH3 pur vor rezulta 31 g CH3 - NH2
a = 2*17*31/31 = 34(g NH3 pur).
Cred ca celelalte doua ecuatii ale reactiilor chimice s-ar scrie, pornind de la amoniac si clorura de metil, in felul urmator.
2CH3Cl + 3NH3 --> (CH3)2NH + 2NH4Cl
Daca din 3*17 g NH3 pur rezulta 1*45 g (CH3)2NH
Atunci din b g NH3 pur vor rezulta 225 g (CH3)2NH
b = 3*17*225/45 = 255(g NH3 pur).
3CH3Cl + 4NH3 --> (CH3)3N + 3NH4Cl
Daca din 4*17 g NH3 pur rezulta 1*59 g (CH3)3N
Atunci din c g NH3 pur vor rezulta 118(g (CH3)3N
c = 4*17*118/59 = 136(g NH3 pur).
Masa totala de NH3 pur necesara este: a + b + c = 34 + 255 + 136 = 425(g NH3 pur).
Si acum vom calcula masa de NH3 de puritate 90% necesara.
Daca in 100 g NH3 impurificat se gasesc 90 g NH3 pur
Atunci in d g NH3 impurificat se vor gasi 425 g NH3 pur
d = 425*100/90 = aprox. 472,22(g NH3 impurificat).
Deci este nevoie de aprox. 472,22 g NH3 impurificat.
Beatrice, nu sunt foarte sigur ca e corecta rezolvarea, dar eu asa as rezolva. Verifica si tu.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!