Intr-un vas de sticla se afla N=60,2 - 10 la puterea 23 molecule de azot molecular (
μ N2= 28 g/mol) la temperatura t=77 C si presiunea p1=200 KP. Determinati : a) masa gazului b) densitatea gazului c) numarul de molecule din unitatea de volum aflate in vad d) noua valoare a presiunii gazului daca, fara a se modifica temperatura, se scot f=20% din moleculele din vas. Va rog ajutati-ma! Multumesc anticipat!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!