Răspuns :
Cu semnul "*" notez inmultirea, iar cu semnul "/" notez linia de fractie.
Uite-te bine la enunt. Daca aduni procentele scrise de tine nu da suma lor 100%.
2,04 + 32,64 + 63,30 = 97,98.
Probabil ca ai scris gresit compozitia de masa. Verifica enuntul !
Eu voi rezolva prolema in ipoteza ca valorile procentelor de masa sunt::
H = 2,04%; S = 32,65%; O = 65,31%
Notez cu Z1 - numarul atomic al elementului A, cu Z2 - numarul atomic al elementului B si cu Z3 - numarul atomic al elementului C.
Avem relatiile:
Z1 + Z2 + Z3 = 25 (1)
Z1 + 3Z2 = 49 (2)
Z2 - Z3 = 8 (3)
Din (2) avem: Z1 = 49 - 3Z2 (4)
Din (3) avem: Z3 = Z2 - 8 (5)
Inlocuim (4) si (5) in (1) si avem:
(49 - 3Z2) + Z2 + (Z2 - 8) = 25
-Z2 = 25 - 41
-Z2 = -16, de unde Z2 = 16.
Z3 = Z2 - 8;
Z3 = 16 - 8;
Z3 = 8.
Z1 = 25 - Z2 - Z3
Z1 = 25 - 16 - 8
Z1 = 1.
Deci elementul A este H(Z1 = 1), elementul B este S(Z2 = 16), iar elementul C este O(Z3 = 8).
Deci formula compusului este HxSyOz.
Compozitia procentuala masica este, conform presupunerii mele:
H = 2,04%; S = 32,65%; O = 65,31%.
Mase atomice relative rotunjite: pentru H = este 1 u.m.; pentru S este 32 u.m.; pentru O este 16 u.m.
Cu u.m. am notat unitati de masa.
Impartim procentul fiecarui element la masa lui atomica relativa rotunjita si apoi caturile obtinute la catul cel mai mic.
H: 2,04 ; 1 = 2,04;
S: 32,65 : 32 = aprox. 1,02;
O: 65,31 : 16 = aprox. 4,08.
Catul cel mai mic este 1,02.
H: 2,04 : 1,02 = 2;
S: 1,02 : 1,02 = 1;
O: 4,08 : 1,02 = 4.
Asadar x = 2; y = 1 si z = 4.
Deci formula cautata este: H2SO4(acidulsulfuric).
Era bine daca ti s-ar fi dat in enunt si masa molara a compusului respectiv, ca sa putem face verificarea completa, dar asta este.
Repet, rezolvarea mea este valabila pentru procentele de masa:
H = 2,04%; S = 32,65%; O = 65,31%.
Uite-te bine la enunt. Daca aduni procentele scrise de tine nu da suma lor 100%.
2,04 + 32,64 + 63,30 = 97,98.
Probabil ca ai scris gresit compozitia de masa. Verifica enuntul !
Eu voi rezolva prolema in ipoteza ca valorile procentelor de masa sunt::
H = 2,04%; S = 32,65%; O = 65,31%
Notez cu Z1 - numarul atomic al elementului A, cu Z2 - numarul atomic al elementului B si cu Z3 - numarul atomic al elementului C.
Avem relatiile:
Z1 + Z2 + Z3 = 25 (1)
Z1 + 3Z2 = 49 (2)
Z2 - Z3 = 8 (3)
Din (2) avem: Z1 = 49 - 3Z2 (4)
Din (3) avem: Z3 = Z2 - 8 (5)
Inlocuim (4) si (5) in (1) si avem:
(49 - 3Z2) + Z2 + (Z2 - 8) = 25
-Z2 = 25 - 41
-Z2 = -16, de unde Z2 = 16.
Z3 = Z2 - 8;
Z3 = 16 - 8;
Z3 = 8.
Z1 = 25 - Z2 - Z3
Z1 = 25 - 16 - 8
Z1 = 1.
Deci elementul A este H(Z1 = 1), elementul B este S(Z2 = 16), iar elementul C este O(Z3 = 8).
Deci formula compusului este HxSyOz.
Compozitia procentuala masica este, conform presupunerii mele:
H = 2,04%; S = 32,65%; O = 65,31%.
Mase atomice relative rotunjite: pentru H = este 1 u.m.; pentru S este 32 u.m.; pentru O este 16 u.m.
Cu u.m. am notat unitati de masa.
Impartim procentul fiecarui element la masa lui atomica relativa rotunjita si apoi caturile obtinute la catul cel mai mic.
H: 2,04 ; 1 = 2,04;
S: 32,65 : 32 = aprox. 1,02;
O: 65,31 : 16 = aprox. 4,08.
Catul cel mai mic este 1,02.
H: 2,04 : 1,02 = 2;
S: 1,02 : 1,02 = 1;
O: 4,08 : 1,02 = 4.
Asadar x = 2; y = 1 si z = 4.
Deci formula cautata este: H2SO4(acidulsulfuric).
Era bine daca ti s-ar fi dat in enunt si masa molara a compusului respectiv, ca sa putem face verificarea completa, dar asta este.
Repet, rezolvarea mea este valabila pentru procentele de masa:
H = 2,04%; S = 32,65%; O = 65,31%.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!