👤

Ce masa de apa absoarbe o caldura de 836J ,daca este incalzita de la 12°C la 16°C?
Multumesc!!


Răspuns :

Q=M*c*(t final-t initial)
836=M*4185(16-12)
M=836/4185*4=0,050kg=50 grame
Succes!