Răspuns :
Cu semnul "*" notez inmultirea.
a)
Masa molara a Cl2 este 2*35,5 = 71(g/mol).
Masa molara a FeCl3 este 1*56 + 3*35,5 = 162,5(g/mol).
50% din 213 g Cl2 inseamna 50*213/100 = 106,5(g Cl2).
2Fe + 3Cl2 = 2FeCl3
Daca din 3*71 g Cl2 rezulta 2*162,5 g FeCl3
Atunci din 106,5 g Cl2 vor rezulta x g FeCl3
x = 106,5*2*162,5/(3*71) = 162,5(g FeCl3).
Asta inseamna in moli: 162,5/162,5 = 1(mol FeCl3).
b)
Masa unui mol de H2O este 2*1 + 1*16 = 18(g/mol).
Pe asta am calculat-o in caz ca vrei sa exprimi cantitatea de apa necesara si in moli.
Aplicam formula concentratiei procentuale.
c = 25%;
md = 162,5 g FeCl3;
ms = ? g
c = 100*md/ms, de unde ms = 100*md/c = 100*162,5/25 = 650(g solutie FeCl3 25%).
Deci masa de apa necesara celor 162,5 g FeCl3 pentru a obtine 650 g solutie FeCl3 de concentratie 25% este diferenta dintre masa solutiei si masa dizolvata, adica 650 - 162,5 = 487,5(g H2O).
Asta inseamna in moli(in caz ca se cere si cantitatea de apa in moli):
487,5/18 = aprox. 27,083(moli H2O)
c)
Masa molara a HCl este 1*1 + 1*35,5 = 36,5(g HCl).
Deci reactioneaza cu H2 restul de 213 - 106,5 = 106,5(g Cl2).
H2 + Cl2 = 2HCl
Daca din 1*71 g Cl2 rezulta 2*36,5 g HCl
Atunci din 106,5 g Cl2 vor rezulta y g HCl
y = 106,5*2*36,5/71 = 109,5(g HCl).
a)
Masa molara a Cl2 este 2*35,5 = 71(g/mol).
Masa molara a FeCl3 este 1*56 + 3*35,5 = 162,5(g/mol).
50% din 213 g Cl2 inseamna 50*213/100 = 106,5(g Cl2).
2Fe + 3Cl2 = 2FeCl3
Daca din 3*71 g Cl2 rezulta 2*162,5 g FeCl3
Atunci din 106,5 g Cl2 vor rezulta x g FeCl3
x = 106,5*2*162,5/(3*71) = 162,5(g FeCl3).
Asta inseamna in moli: 162,5/162,5 = 1(mol FeCl3).
b)
Masa unui mol de H2O este 2*1 + 1*16 = 18(g/mol).
Pe asta am calculat-o in caz ca vrei sa exprimi cantitatea de apa necesara si in moli.
Aplicam formula concentratiei procentuale.
c = 25%;
md = 162,5 g FeCl3;
ms = ? g
c = 100*md/ms, de unde ms = 100*md/c = 100*162,5/25 = 650(g solutie FeCl3 25%).
Deci masa de apa necesara celor 162,5 g FeCl3 pentru a obtine 650 g solutie FeCl3 de concentratie 25% este diferenta dintre masa solutiei si masa dizolvata, adica 650 - 162,5 = 487,5(g H2O).
Asta inseamna in moli(in caz ca se cere si cantitatea de apa in moli):
487,5/18 = aprox. 27,083(moli H2O)
c)
Masa molara a HCl este 1*1 + 1*35,5 = 36,5(g HCl).
Deci reactioneaza cu H2 restul de 213 - 106,5 = 106,5(g Cl2).
H2 + Cl2 = 2HCl
Daca din 1*71 g Cl2 rezulta 2*36,5 g HCl
Atunci din 106,5 g Cl2 vor rezulta y g HCl
y = 106,5*2*36,5/71 = 109,5(g HCl).
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!