👤

Rezultatele  la teza de matematica a unei clase a VII-a sunt ilustrate in graficul de mai jos .
nota: 5 - 8% . nota 6 - 12%, 7 -24% , 8 - 20% , 9 - 24%, , 10 - 12% .
Stiind ca 11 elevi au luat note de 7 si 8 , aflati:
a) cati elevi sunt in clasa
b) care este media pe clasa
 
am nevoie urgent de rezolvare , multumesc!


Răspuns :

a)-daca 11 elevi au luat notele 7 si 8 inseamna ca 24%+20% reprezinta cei 11 elevi; adica:
44%=11(elevi)-44% din nr total de elevi=11 elevi:
44:100 din x(nr de elevi)=11
44:100 ori x=11
44:100 de simplifica prin 4 si ne da:11:25
11 supra 25 ori x=11 (trecem in partea dreapta 11 supra 25):
x=11 :11 supra 25
x=11 ori 25 supra 11 (se simplifica cei doi de 11)
x=25 (nr total de elevi din clasa)
b)media se calculeaza astfel:
-8%=2 elevi
-12%=4 elevi
-24%=8 elevi
-20%=5 elevi 
5x2+6x4+7x8+8x5+9x8+10x4 totul supra 25=10+24+56+40+72+40 totul supra 25=242:25=9,68(media pe clasa)
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari