👤

Un resort se alungeste 4 cm cand suspendam de el un corp de 2 kg.Cat se v-a alungi resortul daca suspendam de el un corp cu densitatea de [tex]600 \frac{Kg}{cm cub} [/tex] si cu [tex]V=1000 cm cub[/tex].

Răspuns :

Pentru primul corp scriem ca greutatea e egala cu forta elastica, si aflam constanta k:

[tex]m_1g=kx_1\ \ \ \ \to \ \ \ \ \ k=\dfrac{m_1g}{x_1}[/tex]

Pasul 2 ar fi sa aflam masa celui de-al doilea corp: [tex]m_2=\rho V[/tex]

Apoi facem acelasi lucru ca la primul corp si aflam alungirea a doua:

[tex]m_2g=kx_2 \ \ \ \to \ \ \ \ \rho Vg=\dfrac{m_1g}{x_1}x_2\ \ \ \ \to \ \ \ \ x_2=\dfrac{\rho Vx_1}{m_1}[/tex]

Date:
[tex]m_1=2\\ x_1=0,04\\ \rho =600\\ V=\frac{1000}{1000000}=0,001[/tex]

Ti-am transformat datele in S.I.
Trebuie doar sa mai faci calculul.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari