Răspuns :
Cu semnul "*" notez inmultirea, iar cu semnul "/" notez linia de fractie.
Masa molara a H2 este 2*1 = 2(g/mol); masa molara a O2 este 2*16 = 32(g/mol).
Sa vedem ce masa de H2 reactioneaza stoechiometric cu 20 g O2.
2H2 + O2 = 2H2O
Daca 2*2 g H2 reactioneaza cu 1*32 g O2
Atunci x g H2 vor reactiona cu 20 g O2
x = 20*2*2/32 = 2,5(g H2).
Deci reactioneaza doar 2,5 g H2 cu cele 20 g O2. Asta inseamna ca H2 este in exces cu 20 - 2,5 = 17,5(g H2).
Asadar, H2 este in exces cu 17,5 g.
Sa exprimam asta si in moli.
Daca 1 mol H2 contine 2 g H2
Atunci a moli H2 vor contine 17,5 g H2
a = 1*17,5/2 = 8,75(moli H2).
Deci H2 este reactantul in exces cu 17,5 g H2, adica 8,75 moli H2.
Sa calculam cati moli de H2O rezulta din 20 g O2
2H2 + O2 = 2H2O
Daca din 1*32 g O2 rezulta 2*1 moli H2O
Atunci din 20 g O2 vor rezulta y moli H2O
y = 20*2/32 = 1,25(moli H2O).
Masa molara a H2 este 2*1 = 2(g/mol); masa molara a O2 este 2*16 = 32(g/mol).
Sa vedem ce masa de H2 reactioneaza stoechiometric cu 20 g O2.
2H2 + O2 = 2H2O
Daca 2*2 g H2 reactioneaza cu 1*32 g O2
Atunci x g H2 vor reactiona cu 20 g O2
x = 20*2*2/32 = 2,5(g H2).
Deci reactioneaza doar 2,5 g H2 cu cele 20 g O2. Asta inseamna ca H2 este in exces cu 20 - 2,5 = 17,5(g H2).
Asadar, H2 este in exces cu 17,5 g.
Sa exprimam asta si in moli.
Daca 1 mol H2 contine 2 g H2
Atunci a moli H2 vor contine 17,5 g H2
a = 1*17,5/2 = 8,75(moli H2).
Deci H2 este reactantul in exces cu 17,5 g H2, adica 8,75 moli H2.
Sa calculam cati moli de H2O rezulta din 20 g O2
2H2 + O2 = 2H2O
Daca din 1*32 g O2 rezulta 2*1 moli H2O
Atunci din 20 g O2 vor rezulta y moli H2O
y = 20*2/32 = 1,25(moli H2O).
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!