Lungimea ecuatorului este L=2*π*R=2*3,14*6400000m Timpul in care se executa o rotatie completa este T=24*60*60=86400s. Viteza ceruta este V=L/T m/s Calculeaza Succes!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!