1. [tex]2NaOH + H_2SO_4 -> Na_2SO_4 + 2H_2O[/tex]
Masă H2SO4 = 98g
Masă NaOH = 40g
98g H2SO4 .................. 2*40g NaOH
x....................................2
x=[tex] \frac{98*2}{2*40} = 2.45[/tex] grame H2SO4
2. [tex]2Ca+O2 = 2CaO [/tex]
Din reacţie se vede că 2 moli de calciu reacţionează cu 1 mol O2, adică 32g.
3. [tex]4Zn + 10HNO3 = 4Zn(NO_3)_2 + NH_4NO_3 + 3H_2O[/tex]
20g Zn = [tex] \frac{20}{65} \ moli = 3 \ moli[/tex] (aproximativ)
4 moli Zn ........................ 10 moli HNO3
3 moli Zn ........................ x = 7.5 moli
[tex]7.5* \frac{100}{10} = 75[/tex] grame HNO3, de concentraţie 10%