👤

153,125g clorat de potasiu de puritate 80%se descompun termic. Volumul de oxigen obtinut este..??? vVA ROOOOOG

Răspuns :

Cu semnul "*" notez inmultirea, iar cu semnul "/" notez linia de fractie.

Masa molara a KClO3 este 1*39 + 1*35,5 + 3*16 = 122,5(g/mol).

Determinam masa de KClO3 pur.

Daca in 100 g KClO3 impurificat se gasesc 80 g KClO3 pur
Atunci in 153,125 g KClO3 impurificat se vor gasi x g KClO3 pur

x = 153,125*80/100 = 122,59g KClO3 pur).

Voi calcula volumul de O2 masurat in conditii normale c.n.
In c.n., volumul unui mol de gaz este 22,4 litri.

2KClO3  =  2KCl  +  3O2

Daca din 2*122,5 g KClO3 rezulta 3*22,4 l O2
Atunci din 122,5 g KClO3 vor rezulta y l O2

y = 122,5*3*22,4/(2*122,5) = 3*11,2 = 33,6(l O2).
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari