👤

Cate gr.de hidrogen se degaja in urma reactiei dintre zinc si acid sulfuric daca se consuma 20 g H2SO4 de concentratie 40%?


Răspuns :

md=C * ms supra 100=-20 *40:100=8g
MH2SO4=98g
98g..........2g
2g..............xg
x=4:98=0,02 
hidrogen =0,02 g
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari