Va rog sa ma ajutati !!!
1.Un sportiv cu masa de 50 kg sta pe schiuri lungimea unui schi este 45m iar latimea 10 cm. Sa se calculeza presiunea exercitata de sportiv asupra zapezii.(schiorul sta pe DOUA picioare)
2. Sa se calculeze forta ce actioneaza asupra unei suprafete S=4m la a 2-a , daca presiunea exercitata este P=294KPa.
1.Presiunea=Forta/suprafata. --> in cazul tau, actioneaza greutatea P=(50kg*10)/(0,45*0,1m) ---> tu ai scris acolo 45m P=11111,11 Pa. 2. Forta=Presiune*Suprafata Forta=294000Pa * 16=4704000Pa.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!