Răspuns :
Cu semnul "*" notez inmultirea, iar cu semnul "/" notez linia de fractie.
a).
Daca in 100 g CaCO3 impurificat se gasesc 80 g CaCO3 pur
Atunci in 500 g CaCO3 impurificat se vor gasi x g CaCO3 pur
x = 500*80/100 = 400(g CaCO3 pur).
Dupa parerea mea, acum ar trebui sa rezolvam punctul c), deoarece ar trebui sa stim mai intai care dintre cei doi reactanti este in exces.
Volumul de CO2 se va calcula fata de reactantul care se consuma in totalitate.
Sa calculam ce masa dizolvata de HCl se gaseste in 200 g solutie HCl 20%.
c% = 20%;
ms = 200 g solutie HCl;
md = ? g HCl
c = 100*md/ms, de unde md = c*ms/100 = 200*20/100 = 40(g HCl).
Masa molara a CaCO3 este 1*40 + 1*12 + 3*16 = 100(g/mol).
Masa molara a HCl este 1*1 + 1*35,5 = 36,5(g/mol).
Sa vedem ce masa de HCl reactioneaza cu 400 g CaCO3 pur.
CaCO3 + 2HCl = CaCl2 + CO2 + H2O
Daca 1*100 g CaCO3 pur reactioneaza cu 2*36,5 g HCl
Atunci y g CaCO3 pur vor reactiona cu 40 g HCl
y = 100*40/(2*36,5) = aprox. 54,7945 = aprox. 54,8(g CaCO3 pur).
Asadar, CaCO3 pur este in exces cu 400 - 54,8 = 345,2(g CaCO3 pur).
Atunci raspunsul la punctul a) este: au reactionat aprox. 54,8 g CaCO3 pur.
Raspunsul la punctul c): cantitatea de HCl utilizata in reactie este 40 g HCl.
Asta inseamna in moli: 40/36,5 = aprox, 1,09589 = aprox. 1,1(moli HCl).
b)
Volumul unui mol de gaz in c.n. este 22,4 litri.
Vom calcula volumul de CO2 masurat in c.n.
Daca din 2*36,5 g HCl rezulta 1*22,4 l CO2
Atunci din 40 g HCl vor rezulta V l CO2
V = 40*22,4/(2*36,5) = aprox. 12,2739 = aprox. 12,28(l CO2).
Daca datele din enunt sunt corecte, cred ca astea ar fi raspunsurile.
a).
Daca in 100 g CaCO3 impurificat se gasesc 80 g CaCO3 pur
Atunci in 500 g CaCO3 impurificat se vor gasi x g CaCO3 pur
x = 500*80/100 = 400(g CaCO3 pur).
Dupa parerea mea, acum ar trebui sa rezolvam punctul c), deoarece ar trebui sa stim mai intai care dintre cei doi reactanti este in exces.
Volumul de CO2 se va calcula fata de reactantul care se consuma in totalitate.
Sa calculam ce masa dizolvata de HCl se gaseste in 200 g solutie HCl 20%.
c% = 20%;
ms = 200 g solutie HCl;
md = ? g HCl
c = 100*md/ms, de unde md = c*ms/100 = 200*20/100 = 40(g HCl).
Masa molara a CaCO3 este 1*40 + 1*12 + 3*16 = 100(g/mol).
Masa molara a HCl este 1*1 + 1*35,5 = 36,5(g/mol).
Sa vedem ce masa de HCl reactioneaza cu 400 g CaCO3 pur.
CaCO3 + 2HCl = CaCl2 + CO2 + H2O
Daca 1*100 g CaCO3 pur reactioneaza cu 2*36,5 g HCl
Atunci y g CaCO3 pur vor reactiona cu 40 g HCl
y = 100*40/(2*36,5) = aprox. 54,7945 = aprox. 54,8(g CaCO3 pur).
Asadar, CaCO3 pur este in exces cu 400 - 54,8 = 345,2(g CaCO3 pur).
Atunci raspunsul la punctul a) este: au reactionat aprox. 54,8 g CaCO3 pur.
Raspunsul la punctul c): cantitatea de HCl utilizata in reactie este 40 g HCl.
Asta inseamna in moli: 40/36,5 = aprox, 1,09589 = aprox. 1,1(moli HCl).
b)
Volumul unui mol de gaz in c.n. este 22,4 litri.
Vom calcula volumul de CO2 masurat in c.n.
Daca din 2*36,5 g HCl rezulta 1*22,4 l CO2
Atunci din 40 g HCl vor rezulta V l CO2
V = 40*22,4/(2*36,5) = aprox. 12,2739 = aprox. 12,28(l CO2).
Daca datele din enunt sunt corecte, cred ca astea ar fi raspunsurile.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!