Cu semnul "*" notez inmultirea, iar cu semnul "/" notez linia de fractie.
Masa unui mol de atomi de carbon C este 12 g/mol.
Masa molara a CO2 este 1*12 + 2*16 = 44(g/mol).
Determinam masa de carbune pur.
Daca in 100 g carbune impurificat se gasesc 80 g carbune pur
Atunci in 105 g carbune impurificat se vor gasi x g carbune pur
x = 105*80/100 = 84(g carbune pur).
Deci reactioneaza 84 g carbon C.
C + O2 = CO2
Daca din 1*12 g C rezulta 1*44 g CO2
Atunci din 84 g C vor rezulta y g CO2
y = 84*44/12 = 308(g CO2).
Daca 1 mol CO2 contine 44 g CO2
Atunci y moli CO2 vor contine 308 g CO2
y = 1*308/44 = 7(moli CO2).