Răspuns :
masa cuiului este 600kg /m cub pentru ca el atarna de bucata de lemn
Fe ( forta deformatore) = 0,6N
densitate scandura = masa scandura / volum scandura = 600 kg/m cub
V scandura = 120 cm cubi : 1 000 000 = 0,00012 m cub
masa scandura = densitate scandura/volum scandura = 600 kg/m cub X 0,00012 m cub = 0,072kg
Fe= G = ( masa scandura+ masa cui) X g = 0,6 N
( 0,072+masa cui ) X10 N/kg = 0,6 N
densitate scandura = masa scandura / volum scandura = 600 kg/m cub
V scandura = 120 cm cubi : 1 000 000 = 0,00012 m cub
masa scandura = densitate scandura/volum scandura = 600 kg/m cub X 0,00012 m cub = 0,072kg
Fe= G = ( masa scandura+ masa cui) X g = 0,6 N
( 0,072+masa cui ) X10 N/kg = 0,6 N
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!