👤

Determinati masa de Oxigen obtinuta in urma descompuneri de 12 moli de clorat de potasiu 
 ( KClO3)



Răspuns :

Cu semnul "*" notez inmultirea, iar cu semnul "/" notez linia de fractie.

Masa molara a O2 este 2*16 = 32(g/mol).

2KClO3  =  2KCl  +  3O2

Daca din 2*1 moli KClO3 rezulta 3*32 g O2
Atunci din 12 moli KClO3 vor rezulta x g O2

x = 12*3*32/2 = 576(g O2).