Răspuns :
[tex]M_{CaCO_3}= 100g\\
M_{MgCO_3}=84g[/tex]
[tex] \frac{80}{100} *355=284[/tex] g amestec (fără impurităţi)
a) Dacă raportul molar este de 2 la 1, înseamnă că în 3 moli se vor găsi 2 moli CaCO3 şi 1 mol MgCO3, care împreună au 2*100+84 = 284 grame. Asta înseamnă că în amestecul respectiv se găsesc chiar 3 moli de substanţă.
284 grame amestec....................200 grame CaCO3
100 grame .................................. x= 200*100/284 = 70% CaCO3 (aproximativ, fiindcă exact este 70.42)
100-70=30% MgCO3
b) [tex]CaCO_3 + 2HCl -> CaCl2 + CO_2 + H_2O[/tex]
[tex]MgCO_3+2HCl-> MgCl2 + CO2 + H2O[/tex]
După cum se vede, fiecare mol de CaCO3 şi MgCO3 reacţionează cu 2 moli de acid clorhidric. Cum în amestecul nostru sunt în total 3 moli (2 CaCO3 şi 1 MgCO3), înseamnă că vor reacţiona 2*3=6 moli HCl, adică 6*36.5 grame = 219 grame HCl.
Aplicăm puritatea de 3.65%:
[tex] \frac{219*100}{3.65} = 6000[/tex] grame HCl
c) Gazul degajat este CO2-ul. Din fiecare reacţie se degajă câte un mol de CO2. Dacă reacţionează 3 moli (CaCO3+MgCO3), înseamnă că se vor degaja tot 3 moli CO2. Aplicăm randamentul şi obţinem:
[tex]3 \ moli * 22.4 \ L * \frac{80}{100} = 53.75 L[/tex] gaz degajat.
Nu ştiu cum i-au dat lui nenea Walter White (aka Heisenber) acele valori de mai sus... Poate ne va onora cu câteva explicaţii :D.
[tex] \frac{80}{100} *355=284[/tex] g amestec (fără impurităţi)
a) Dacă raportul molar este de 2 la 1, înseamnă că în 3 moli se vor găsi 2 moli CaCO3 şi 1 mol MgCO3, care împreună au 2*100+84 = 284 grame. Asta înseamnă că în amestecul respectiv se găsesc chiar 3 moli de substanţă.
284 grame amestec....................200 grame CaCO3
100 grame .................................. x= 200*100/284 = 70% CaCO3 (aproximativ, fiindcă exact este 70.42)
100-70=30% MgCO3
b) [tex]CaCO_3 + 2HCl -> CaCl2 + CO_2 + H_2O[/tex]
[tex]MgCO_3+2HCl-> MgCl2 + CO2 + H2O[/tex]
După cum se vede, fiecare mol de CaCO3 şi MgCO3 reacţionează cu 2 moli de acid clorhidric. Cum în amestecul nostru sunt în total 3 moli (2 CaCO3 şi 1 MgCO3), înseamnă că vor reacţiona 2*3=6 moli HCl, adică 6*36.5 grame = 219 grame HCl.
Aplicăm puritatea de 3.65%:
[tex] \frac{219*100}{3.65} = 6000[/tex] grame HCl
c) Gazul degajat este CO2-ul. Din fiecare reacţie se degajă câte un mol de CO2. Dacă reacţionează 3 moli (CaCO3+MgCO3), înseamnă că se vor degaja tot 3 moli CO2. Aplicăm randamentul şi obţinem:
[tex]3 \ moli * 22.4 \ L * \frac{80}{100} = 53.75 L[/tex] gaz degajat.
Nu ştiu cum i-au dat lui nenea Walter White (aka Heisenber) acele valori de mai sus... Poate ne va onora cu câteva explicaţii :D.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!