👤

Să se calculeze procentul de carbon din CO și CO2.
Vă rog,ajutor! Cum se procedează?


Răspuns :

Mco2=Ac+2Ao=12+32=44g/mol
daca 44 g reprezinta 100%(adica totalul )
gramele de carbon reprezinta x

44g.....100%
12g......x
x=27.27%

Mco=12+16=28g/mol
28g.....100%
12g......x
x=42.85%