👤

Care este concentratia procentuata a solutiei obtinute prin dizolvarea a 30 g Na OH in 120g apa .

Răspuns :

masa solutiei=masa dizolvata+masa apa
masa solutiei=30g Na OH+120g apa=150 g solutie
c=masa dizolvata supra masa solutiei x100
c=30 supra 150 x100 
se reudce un 0 de la 150 cu un 0 de la 100 si ramane 30 supra 15 x10 =20% concentratie
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari