Răspuns :
Masa apei scoasa din frigider isi modifica temperatura de la
T1 la T2 in 10 minute. Cantitatea de caldura primita este Qprim=m*c*(T2-T1). Aici T2-T1=2K=2C
Transferul de caldura se face cu o anumita viteza de transfer
adica in fiecare secunda se transfera aceeasi cantitate de caldura si o putem calcula astfel
: daca se transfera Qprim in timpul t1 atunci se transfera in fiecare secunda
q=Qprim/t1 cu t1 masurat in secunde t1=10*60=600s.
q=m*c*(T2-T1)/t1=m*4185*2/600 J transferati in fiecare
secunda catre apa.
Acum calculam cantitatea de caldura necesara topirii unei
mase m de gheata la temperature de topire 273,15K sau 0C
Q=m*lambda =m*335J
Aceasta caldura este primita de gheata cu viteza q adica in
fiecare secunda gheata primeste q Jouli.
Putem afal timpul necesat pentru a primi toata caldura Q
astfel : Q=q*t2.
Venim cu valoarea lui q aflata anterior si abtinem Q=t2*m*c*(T2-T1)/t1=m*lambda.
Din aceasta ecuatie scoatem pe t2=t1*m*lamba/m*c*(T2-T1). Simplificam cu m (
era necunoscut!) inlocuim si obtinem t2
in secunde.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!