Răspuns :
Un pendul care bate secunda are T=2s adica trece prin pozitia de echilibru in fiecare secunda, dar de fiecare data in alt sens.Perioada pendulului gravitational este:
T=2*π*√l/g
Ridicam la patrat
T²=4*π²*l/g de unde
l=T²*g/2*π²
l=4*9,8/4*9,8=1m
Succes!
T=2*π*√l/g
Ridicam la patrat
T²=4*π²*l/g de unde
l=T²*g/2*π²
l=4*9,8/4*9,8=1m
Succes!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!